Podręczniki: jak i gdzie je kupić?

Kiedy zbliża się rok szkolny, rodzice zaczynają spieszyć się do sklepów w poszukiwaniu szkolnych artykułów i chcą kupić tanie podręczniki (https://www.taniaksiazka.pl/tanie-podreczniki-szkolne-na-rok-2019-2020-ksiegarnia-internetowa-a-562.html). Warto, ażeby nie zapomnieli o swoich fundamentalnych prawach w szale zakupów, na przykład, że ani jeden sprzedawca nie może żądać zakupu całej paczki książek.

W jakim miejscu kupować podręcznik?

Warto porównać ceny różnych kanałów dystrybucji konkretnego wydawnictwa, zwłaszcza gdy cena danego pakietu znacznie różni się od cen z lat poprzednich. Należy też sprawdzić ceny w kilku sklepach, zarówno tradycyjnych, jak i internetowych.

Na co zwracać uwagę podczas zakupów?

Przy zakupie książek warto zwrócić uwagę na różnicę w cenie. Wirtualna porównywarka cen ułatwi nam wybór najkorzystniejszej oferty, a ponadto jest dobrym rozwiązaniem. Musimy zwracać uwagę na:

  • cenę całkowitą;
  • możliwe promocje;
  • koszt wysyłki;
  • cenę kupowania kilku książek.

Nie musimy jednak zawsze kupować tzw. “pakietu” podręczników. Jest to chwyt marketingowy używany przez niektórych wydawców lub inne podmioty sprzedające podręczniki. Polega to na zmuszeniu do zakupu podręcznika z innym podręcznikiem lub jakim dodatkowym materiałem instruktażowym wbrew woli konsumenta.

Warto pamiętać o możliwość zwrotu

Księgarnie nie są zobowiązane do przyjęcia zwrotu kompletnych zestawów podręczników, które okażą się nieodpowiednie dla naszego dziecka. Dlatego warto skonsultować z nauczycielem wymaganą listę podręczników. To, czy książka zostanie zwrócona czy wymieniona, zależy tylko i wyłącznie od dobrej woli księgarni. Przed zawarciem transakcji warto zapytać sprzedawcę, czy książka może zostać zwrócona lub wymieniona w określonym czasie. Należy pamiętać też o tym, że reklamacje mogą być składane w sprawie wadliwych podręczników – tyczy to się zarówno nowych, jak i używanych książek. Możemy wtedy poprosić, między innymi, o nową przesyłkę. Jeśli okaże się to niemożliwe, możemy zażądać unieważnienia umowy kupna lub obniżenia ceny. W przypadku nabycia używanych podręczników, sprzedający może skrócić okres reklamacji. Zawsze konieczny będzie nasz dowód zakupu, np. paragon.

Dlaczego warto kupować używane podręczniki?

Czasami nasze dzieci mogą używać podręczników po wcześniejszych rocznikach. Jeżeli chcemy kupić tanie podręczniki, to używane będą dobrym wyjściem. Warto skorzystać z targów organizowanych przez szkoły i zrobić zakupy w antykwariacie. Możemy także poszukać różnych kiermaszów w naszym mieście lub wyprzedaży podręczników.

Tło zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com